O nas


Naszą działalność w Zespole Szkół nr 7 rozpoczęliśmy na początku roku szkolnego 2016/2017, dzięki przychylności Władz miasta, Pani Dyrektor Szkoły i Krótkofalowców zrzeszonych w Oddziale Terenowym nr 18 Polskiego Związku Krótkofalowców w Rzeszowie.

Po przekształceniu ZS nr 7 w SP nr 18 kontynuowaliśmy cotygodniowe spotkania czwartkowe do czerwca 2019 r.

Od września 2019 r. klub działa w Zaczerniu k/Rzeszowa (kontakt bezpośredni via sp8mrd@op.pl).

————————————————————————————————————————————————————————————–

Klub posiada pozwolenie radiowe uprawniające do używania znaku wywoławczego SP8POP, wydane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej w Warszawie.
Osobą odpowiedzialną za działalność klubu jest Piotr Ożarski SP8MRD.
Operatorami odpowiedzialnymi za pracę na radiostacji i działalność klubową są:
Paweł Hadam – SQ8FEU
Damian Gmur – SP8GMR
Robert Jasnowski – SP8TLH

Członkami naszego klubu są Osoby w różnym wieku, pracujące w różnych zawodach, które są zawsze chętne do rozmowy, udzielenia pomocy, wyjaśnienia wielu kwestii, wsparcia doświadczeniem i wiedzą w przygotowaniu do egzaminu UKE, a także pomagania w nauce sztuki operatorskiej prowadzenia łączności na radiostacji.
W klubie panuje zawsze miła, koleżeńska atmosfera i jest okazja do poznania informacji z takich dziedzin jak fizyka, elektronika, informatyka, technika, geografia, nauka języków obcych, astronautyka i wielu innych dyscyplin.

Przygotowujemy młodych adeptów krótkofalarstwa do państwowego egzaminu na radiową licencje międzynarodową  i nabycia umiejętności pracy na zbudowanym przez siebie lub zakupionym, nowoczesnym sprzęcie radionadawczym pracującym na falach KF i UKF (fonią, telegrafią, emisjami cyfrowymi itp.).

  

Prezentacja i zajęcia nt. krótkofalarstwa w SP nr 18 (wówczas ZS nr 7) w październiku 2016 roku. Na zdjęciach widoczni Piotr SP8MRD i Paweł SQ8FEU.

 

    

Zajęcia w klubie: praca na radiostacji oraz zajęcia z elektroniki. Na lewym zdjęciu są widoczni: Ola, Zuzia, Piotr SQ8VPS, Adam i Hubert; na prawym: Robert SP8TLH, Hubert, Patryk, Adam, Damian SP8GMR.

Naszym celem jest zachęcenie jak największej liczby dzieci i młodzieży do poznania naszego pięknego hobby, którego początki sięgają  lat 20. XX w. czyli okresu powstawania radiofonii profesjonalnej, którą współtworzyli krótkofalowcy. W praktyce pokazujemy, że może to być i dziś bardzo ciekawa i pożyteczna pasja, która poprzez fale radiowe łączy miliony ludzi na całym świecie.

  

Na powyższym zdjęciu widoczna jest część stoiska krótkofalarskiego OT-18 PZK i SP8POP podczas czerwcowego Pikniku Rodzinnego 2017 w ZS nr 7 w Rzeszowie. Za stolikiem Adam SP8N – Prezes OT-18 PZK w Rzeszowie i goście, na stołach stare i nowe radiostacje, podzespoły radiowe. Obok widoczny jest maszt terenowy i kierunkowa antena Yagi na pasma radiowe 6m/4m.

Zapraszamy do odwiedzenia galerii zdjęć.

W naszym wyposażeniu znajdują się transceiver firmy Kenwood TS-850S na pasma krótkofalowe oraz antena typu „Delta”, wykonana wg projektu wybitnego konstruktora polskiego Antoniego Zębika SP7LA – między innymi twórcy radiostacji „Błyskawica” dla powstańców warszawskich (jej replika jest w Muzeum Powstania Warszawskiego w Warszawie).

Bierzemy udział w zawodach krótkofalarskich doskonaląc w ten sposób nasze umiejętności operatorskie pracy wyczynowej na radiostacji i dobrze się bawiąc, zdobywając trofea (dyplomy, nagrody, plakiety itp.).