Relacja z zawodów Dzień Dziecka 2018


Zawody Dzień Dziecka 2018 w klubie SP8POP – 1 czerwca 2018 r.

według wstępnych wyników

nasz klub zajął 1. miejsce w kategorii B (junior z asystą)!

W olbrzymiej szkole było nas tego dnia mało osób: dzieci na dodatkowych zajęciach języka angielskiego, Panie z obsługi i nasza piątka: Damian SP8GMR, Krzysztof SQ8ERS, Piotrek SQ8VPS, Kamil SP8PKP, Piotr SP8MRD.

Szkoła pusta, wymarzona cisza, większość elektroniki i elektryki szkolnej wyłączona, więc odbiór fal radiowych zapowiadał się ciekawy.

Dziękujemy Dyrekcji SP nr 18 w Rzeszowie za możliwość bycia w szkole w wolnym od zajęć lekcyjnych dniu i dzięki temu dania radości młodym świętowania Dnia Dziecka w zawodach zorganizowanych z tej okazji. Prezent okazała się być wspaniałym.

Po podłączeniu klubowego, dobrego TS-850S i anteny sprawdziliśmy co słychać w paśmie 80 m (3,7 MHz). Było dobrze.Warunki propagacyjne były lepsze niż u części Kolegów z zachodniej i centralnej Polski, którzy sygnalizowali od rana burze, trzaski, smażenia na pasmach radiowych. Można było sprawdzić w Internecie prognozy i „przedmuchać” próbnie mikrofon.

Kamil SP8PKP przyniósł swój aparat fotograficzny i od razu działał dokumentując to ważne spotkanie klubowe z okazji Dnia Dziecka.

Piotrek SQ8VPS podłączył markowy klucz Bencher, który w tak szczególnym dniu przyniósł dla Niego do zabawy w zawodach Piotr SP8MRD.Nauczył się niedawno telegrafii (CW) i ćwiczy głównie w zawodach, bo nowa i bardzo popularna emisja FT8 tak zdominowało nadawców, że w części telegraficznej pasma są pustki – mało z kim ma okazję pracować CW.

Jednak pojawił się mały kłopot. Piotr MRD nie wiedział, że Piotrek VPS klucz telegraficzny obsługuje lewą ręką. Próba znalezienia w opcjach menu radia możliwości zmiany ustawień, a także poszukiwania śrubokrętu, by w kluczy odwrotnie podłączyć przewody do „wiosełek”, skończyły się niepowodzeniem. Nie pomogły też nożyczki do wycinania papieru kolorowego pożyczone od Pani ze szkoły.
Co zrobił nasz zdolny Piotrek?
Na kilka minut przed zawodami poćwiczył nadawanie prawą ręką i… dał sobie potem w  świetnie radę robiąc łączności z innymi telegrafistami.Programem do logowania był DQR_log. Piotrek przyniósł swego malutkiego, ślicznego „chińczyka” – to chyba  jeszcze nazywa się netbook (z odłączanym ekranem dotykowym)?

Wybiła 17.30 – start 1,5 godzinnej zabawy!

Na początku zawodów Kamil stał na QRG (częstotliwości) w części SSB pasma i miał tzw. branie – stacje zgłaszały się licznie, średnio jedna na minutę.
Kamil dostał na Dzień Dziecka okazję do szybkiej nauki pracy w zawodach, bo do tej pory zawody obstawiali inni klubowicze. Obok Niego z jednej strony siedział doświadczony operator, uczestnik i laureat wielu zawodów Krzysztof, który – podpowiadał, mobilizował do szybszej pracy, czasem się denerwował… – bo zapomniał jak sam kiedyś uczył się tego.
Z drugiej strony siedział Piotrek logując wprawnie QSO, a nieco dalej Piotr, który obserwując Krzysztofa starał się być dobrym wujkiem – gryząc się w język, by nie przeszkadzać.

Kamil poradził sobie świetnie z tym nieco stresującym towarzystwem i w 40 minut zrobił 34 QSO.
Najbardziej cieszył się, gdy usłyszał i mógł zawołać Franka SO5T – znanego i cenionego młodego Operatora z klubu szkolnego w Międzylesiu SP5PRF.

Przyszła pora na przejście na pasmo telegraficzne.
Piotrek po kilkukrotnym CQ stwierdził: “Nikogo nie ma, przecież to zawody dla dzieci, to nie ma.”
Zachęcony przez swego imiennika do dalszego kontynuowania wywołania dla innych stacji nadawał cierpliwie CQ i… zaczęła się świetna zabawa nadając prawą ręką.

Starym wygom krótkofalarskim Krzyśkowi i Piotrowi oczy coraz bardziej uśmiechały się z radości – widząc jak Piotrek świetnie radził sobie nadając i jednocześnie logując.
Byli momentami trochę oburzeni, że korespondenci nadawali szybciej niż Piotrek, na co On ze stoickim spokojem i uśmiechem odpowiadał: „To wcale nie było szybko”. 🙂  I dalej kontynuował nadawanie tym razem już lewą ręką.

Widząc aktywność stacji CW Krzysiek przyniósł z auta śrubokręt, dzięki któremu, po małej „operacji” klucza, Piotrek “przeszedł” na swoją lewą rękę, bardziej wprawioną w nadawaniu CW.
To było niezwykłe wydarzenie, wielka przyjemność obserwowania jak sprawnie, w skupieniu robi łączności telegraficzne jedną po drugiej.

Tymczasem Kamil z zadowoleniem pstrykał i filmował zdarzenia. Fotografia to kolejna Jego pasja – także tradycyjna, „analogowa”.

W końcówce zawodów znów mógł usiąść do radia do pracy fonicznej.
Przez ostatnie 30 minut był „królem mikrofonu” i przed 19.00 z radością dobiliśmy do 63 QSO w logu. Mało czy dużo, to dla nas nie było specjalnie istotne.
Liczyła się dobra zabawa, nowe doświadczenia, frajda zrobienia łączności z innymi dziećmi i starszymi Operatorami.

Dla tych klubowiczów, którzy tego dnia oddali mikrofon i klucz młodszym, była okazja do spotkania się i porozmawiania. Piękny wieczór, piękna przygoda…

Zawody zostały rozliczone w ekspresowym tempie i już 5 czerwca ukazały się wstępne wyniki biorących w nich udział 73 stacji, w kilku kategoriach.

Ku naszej wielkiej radości okazało się, że nasz duet uczniowski Piotrek SQ8VPS i Kamil SP8PKP, z klubu szkolnego SP8POP w SP nr 18 w Rzeszowie, zajął w swojej grupie 1. miejsce.

#1 SP8POP Liczba zgłoszony QSO: 63 CW: 10 SSB: 53 Liczba zaliczonych QSO: 56 Liczba punktów: 90 Mnożnik: 14 Wynik końcowy: 1260

Wstępne wyniki zawodów do podejrzenia.

 

Dziękujemy wszystkim!

Do usłyszenia w innych zawodach.

Radosna ekipa klubu SP8POP
Foto & film: Kamil SP8PKP & Piotr SP8MRD
Relacja: Piotr SP8MRD